Viticulture

Eddig munkáselhelyezős euro játékokot még nem mutattam be, pedig tényleg mindenevő vagyok. Ezért is döntöttem úgy, hogy a következő írásom egy ilyen játék bemutatásáról szólna. Ez pedig nem más, mint egy borászkodós játék a Viticulture. (pedig nem is szeretem a bort, inkább whisky-s vagyok 🙂 )

A játék témája engem – őszinte leszek – hidegen hagyott, de a mechanikája a játéknak zseniális (és ugye az euró típusú pontszerzős játékoknál ez a legfontosabb). Az alkatrészek minősége is figyelemreméltó (bár ilyen lenne minden játék), ezt mondjuk a Stonemaier Games-től már megszokhattuk. Viszont a minőségnek ára van, méghozzá nem is kevés. A társast akár solo-ban is játszhatjuk, de hat fővel is remekül működik, persze minél többen vagyunk, annál hosszabb a játékidő.
A játéknak akkor van vége, ha valaki eléri a húsz pontot. Pontokat sokféleképpen szerezhetünk. Rendeléseket teljesíthetünk, látogatókat fogadhatunk. Idénymunkások segítségével is juthatunk pontokhoz. Kezdésnél minden játékos választ egy borász házaspárt. Megkapja mindenki a hozzá tartozó javadalmakat és munkásokat, illetve megkapja a saját színével megegyező játékostáblát és épületeket. Ha ez megtörtént kezdődhet is a játék.
A játék évekre van osztva. Minden év tavasszal kezdődik.
- Tavasz: Ez az évszak, amikor a játékosok kiválasztják azt, milyen korán szeretnék kezdeni a munkát és milyen plusz jutalomban szeretnének részesülni. (kicsit hasonló ez a Fresco nevű játékban is) Ez határozza meg ugyanis a játékosok sorrendjét a későbbi évszakoknál.
- Nyár: Ebben az évszakban felhelyezhetnek a játékosok munkásokat a nyári területekre: látogatást szervezhetnek, szőlőt ültethetnek, épületet építhetnek, dűlőt értékesíthetnek és nyári idénymunkás kártyákat játszhatnak ki.
- Ősszel minden játékos idénymunkás kártyákhoz juthat.
- Télen az évszaknak megfelelő akciómezőkre helyezhetnek munkásokat: szüret, bortermelés,bor és szőlő eladása, rendeléskártyák húzása és teljesítése, munkás létszám növelése és persze téli idénymunkás kártyák kijátszása.
Az év végén minden játékos visszaveszi az embereit és a megtermelt szőlő és bor érik, ezáltal értékesebb lesz. Ezen kívül kaphat minimális jövedelmet az év végén. Ha ez megtörtént kezdődhet az újév.
Összegzés
Személyes véleményem a játékról az, hogy ez egy remekül összerakott munkáselhelyezős játék. A szabályai nem bonyolultak, de mégis gémer játéknak mondanám, mert a mélysége a különböző akciólehetőségekben és kombinációiban rejlik. A rengeteg kártya (idénymunkások szőlőtőkék, rendelések) egy kis véletlent visz a játékba, ami változatosabbá teszi ezt a remek társasjátékot. Olyan kritika érte a játékot, hogy a kártyahúzások miatt megnő a szerencse szerepe, de mivel rengeteg a lehetőség, a kártyák igaz befolyásolhatják cselekedeteinket, de kismértékben és a rengeteg lehetőség miatt én nem éreztem, hogy ez hátránya lenne a játéknak sőt…mindig újabb és újabb laphoz szerettem volna jutni, aminek segítségével még nagyobb borászatot hozhatok létre. Beletettünk már egy pár játékot és nem tudok nyerő kombinációt mondani, de szerintem ez így van jól, hiszen akkor nem lenne ennyire izgalmas vele újra meg újra játszani.
Jelenleg ez a kedvenc euro játékom, (persze ez mindig változik) de el kell ismerni, hogy ez egy zseniális játék a maga műfajában. Nem véletlen, hogy a bgg ranglistán is az előkelő 21. helyen áll.
Értékelés, adatok:
Ár: 17.000 – 20.000 Ft (kicsit drága, de minőségi)
Játékosszám: 2-6 fő (én inkább 2-4 főt mondanék, mert 5-6 fővel nagyon hosszú)
Játékidő: 30 perc/fő (létszámfüggő)
Nehézség: nehéz
Pontszámom: 9/10 (csak a játék ára miatt nem adok neki 10 pontot)
